The first three tables show endorsements/recommendations for candidates in primary elections for state and national offices to be held on August 9, 2022. Click the right arrow to “expand” the table you’re interested in viewing (National, State, etc.).

Clicking a candidate’s name will take you to his/her campaign website. If you know of additional endorsements for a candidate, please let us know! To submit endorsements, contact us at info@wipatriotstoolbox.com. Please be sure to provide us with information that will allow us to confirm the endorsement.

The final four tables below show endorsements/recommendations for school board, municipal, county board, and court elections held on April 5, 2022. The names of candidates who won their elections are in all caps and boldface. Choose the level of government and then find your specific school district, municipality, or county.

Not sure which senate or assembly district you’re in? Click here to learn how you can identify your elected representatives. And once you’ve decided who to support, go to Yard Sign Central to request your candidates’ yard signs!

National: August 9, 2022 primary; November 8, 2022 general election

Ballotpedia offers an overview of the 2022 midterm election in Wisconsin.

OfficeCandidateEndorsed By
U.S. SenateRon JohnsonU.S. Executive Branch officials
Donald Trump, 45th President of the United States (2017–2021)
Nikki Haley, former U.S. Ambassador to the United Nations (2017–2018)
U.S. Senators
Chuck Grassley, U.S. Senator from Iowa (1981–present)
U.S. Representatives
Mike Gallagher, U.S. Representative from Wisconsin’s 8th congressional district (2017–present)
Bryan Steil, U.S. Representative from Wisconsin’s 1st congressional district (2019–present)
Tom Tiffany, U.S. Representative from Wisconsin’s 7th congressional district (2020–present)
State officials
Rebecca Kleefisch, former Lieutenant Governor of Wisconsin (2011–2019) and candidate for Governor of Wisconsin in 2022
Organizations
Americans for Prosperity Action
National Republican Senatorial Committee
Republican Jewish Coalition PAC
Wisconsin Republican Party
U.S. House of Representatives District 3Rustin ProvanceLibertarian Party, write-in candidate
U.S. House of Representatives District 8Jacob VandenPlasLibertarian Party
State: August 9, 2022 primary; November 8, 2022 general election
Statewide OfficesCandidateEndorsed By
GovernorAdam Fischer
GovernorJames Kellen
GovernorRebecca KleefischJim Sensenbrenner, former U.S. Representative (1979–2021)
Scott Walker, former Governor of Wisconsin (2011–2019)
Julian Bradley, state senator from the 28th district (2021–present)
John Macco, state assemblyman from the 88th district (2015–present)
39 county sheriffs
Milwaukee Police Association
Wisconsin Family Action PAC
Wisconsin Fraternal Order of Police
Wisconsin Manufacturers and Commerce
GovernorLeonard Larson Jr.
GovernorRobert Meyer
GovernorTim Michels President Donald J. Trump
GovernorKevin NicholsonDick Uihlein, founder of Uline
Wisconsin Family Action PAC
Pro-Life Wisconsin Victory Fund PAC (co-endorsed with Ramthun)
GovernorTimothy RamthunMichael Flynn, former United States National Security Advisor (2017),
former Director of the Defense Intelligence Agency (2012–2014)
Mike Lindell, founder and CEO of My Pillow
Born to Ride for 45
Adam Dommeyer – Turning Point USA
Dan Eastman
Captain Seth Keshel
Joe Oltman – Conservative Daily
Pro-Life Wisconsin Victory Fund PAC (co-endorsed with Nicholson)
Ivan E. Raiklin
Jonathan Wichmann
Wisconsin Audit Chat
Lieutenant GovernorDavid King 
Lieutenant GovernorWill Martin
Lieutenant GovernorRoger Roth
Lieutenant GovernorPatrick TestinJulian Bradley state senator from the 28th district (2021-)
Kathy Bernier state senator from the 23rd district (2019-)
Alberta Darling state senator from the 8th district (1993-)
Dan Feyen state senator from the 18th district (2017-)
Sheila Harsdorf former state senator from the 10th district (2001-2017)
John Jagler state senator from the 13th district (2021-)
Dan Kapanke former state senator from the 32nd district (2005-2011)
Stephen Nass state senator from the 11th district (2015-)
Luther Olson former state senator from the 14th district (2005-2021)
Van Wanggaard state senator from the 21st district (2015-)
David Armstrong state assemblyman from the 75th district
Calvin Callahan state assemblyman from the 35h district (2021-)
Alex Dallman state assemblyman from the 41st district (2021-)
Barbara Dittrich state assemblyman from the 38th district (2019-)
James W. Edming state assemblyman from the 87th district (2015-)
Mike Huebsch state assemblyman from the 94th district
Jesse James state assemblyman from the 68th district
Joel Kitchens state assemblyman from the 1st district (2015-)
Scott Krug state assemblyman from the 72nd district (2011-)
Mike Kuglitsch state assemblyman from the 84th district (2011-)
Bob Kulp former state assemblyman from the 69th district (2013-2021)
Tony Kurtz state assemblyman from the 50th district (2019-)
John Macco state assemblyman from the 88th district (2015-)
Gae Magnafici state assemblywoman from the 28th district (2019-)
Jeffrey Mursau state assemblyman from the 36th district (2005-)
Todd Novak state assemblyman from the 51st district (2015-)
Loren Oldenburg state assemblyman from the 96th district (2019-)
Jon Plumer state assemblyman from the 42nd district (2018-)
Jessie Rodriguez state assemblywoman from the 21st district (2013-)
Joe Sanfelippo state assemblyman from the 15th district (2013-)
Ken Skowronski state assemblyman from the 82nd district (2014-)
Patrick Snyder state assemblyman from the 85th district (2017-)
John Spiros state assemblyman from the 86th district (2013-)
Jim Steineke majority leader of the Wisconsin State Assembly
Rob Swearingen state assemblyman from the 34th district (2013-)
Gary Tauchen state assemblyman from the 6th district (2007-)
Paul Tittl state assemblyman from the 25th district (2013-)
Ron Tusler state assemblyman from the 3rd district (2017-)
Robert Wittke state assemblyman from the 62nd district (2019-)
Wisconsin Right to Life (co-endorsed with Varnam)
Lieutenant GovernorDavid VarnamWisconsin Family Action PAC
Wisconsin Right to Life (co-endorsed with Testin)
Pro-Life Wisconsin Victory Fund PAC (co-endorsed with Werner and Wichmann)
Dr. James Dobson, founder of Focus on the Family
Grant County Sheriff Nate Dreckman
Representative Travis Tranel
Lieutenant GovernorBen Voelkel
Lieutenant GovernorCindy WernerPro-Life Wisconsin Victory Fund PAC (co-endorsed with Varnam and Wichmann)
Lieutenant GovernorJonathan WichmannMichael Flynn , former United States National Security Advisor (2017)
and former Director of the Defense Intelligence Agency (2012–2014) (Democrat)
Stand for Health Freedom
BlakPAC
Pastor Matt Trewhella
Pro-Life Wisconsin Victory Fund PAC (co-endorsed with Varnam and Werner)
Lieutenant GovernorKyle Yudes
Secretary of StateDmitry Becker
Secretary of StateNeil HarmonLibertarian Party
Secretary of StateAmy LoudenbeckRep. David Armstrong (R-Rice Lake), 75th Assembly District
Rep. Tyler August (R-Lake Geneva), 32nd Assembly District
Sen. Joan Ballweg (R-Markesan), 14th Senate District
Rep. Mark Born (R-Beaver Dam), 39th Assembly District
Rep. Rob Brooks (R-Saukville), 60th Assembly District
Rep. Calvin Callahan (R-Tomahawk), 35th Assembly District
Rep. Alex Dallman (R-Green Lake), 41st Assembly District
Sen. Alberta Darling (R-River Hills), 8th Senate District
Rep. Barbara Dittrich (R-Oconomowoc), 38th Assembly District
Rep. Cindi Duchow (R-Town of Delafield), 99th Assembly District
Rep. James Edming (R-Glen Flora), 87th Assembly District
Sen. Mary Felzkowski (R-Irma), 12th Senate District
Rep. Rick Gundrum (R-Slinger), 58th Assembly District
Sen. John Jagler (R-Watertown), 13th Senate District
Rep. Jesse James (R-Altoona), 68th Assembly District
Rep. Terry Katsma (R-Ootsburg), 26th Assembly District
Rep. Samantha Kerkman (R-Salem), 61st Assembly District
Rep. Joel Kitchens (R-Sturgeon Bay), 1st Assembly District
Sen. Dale Kooyenga (R-Brookfield), 5th Senate District
Rep. Mike Kuglitsch (R-New Berlin), 84th Assembly District
Rep. Tony Kurtz (R-Wonewoc), 50th Assembly District
Senate Majority Leader Devin LeMahieu (R-Oostburg) 9th Senate District
Rep. John Macco (R-Ledgeview), 88th Assembly District
Rep. Gae Magnafici (R-Dresser), 28th Assembly District
Rep. Clint Moses (R-Menomonie). 29th Assembly District
Rep. Jeff Mursau (R-Crivitz), 36th Assembly District
Sen. Steve Nass (R-Whitewater), 11th Senate District
Rep. Adam Neylon (R-Pewaukee), 98th Assembly District
Rep. Todd Novak (R-Dodgeville), 51st Assembly District
Rep. Loren Oldenburg (R-Viroqua), 96th Assembly District
Rep. William Penterman (R-Columbus), 37th Assembly District
Rep. Kevin Petersen (R-Waupaca), 40th Assembly District
Sen. Jerry Petrowski (R-Marathon), 29th Senate District
Rep. Jon Plumer (R-Lodi), 42nd Assembly District
Rep. Treig Pronschinske (R-Mondovi), 92nd Assembly District
Rep. Jessie Rodriguez (R-Oak Creek), 21st Assembly District
Rep. Donna Rozar (R-Marshfield), 69th Assembly District
Rep. Joe Sanfelippo (R-New Berlin), 15th Assembly District
Rep. Ken Skowronski (R-Franklin), 82nd Assembly District
Rep. Pat Snyder (R-Schofield), 85th Assembly District
Rep. John Spiros (R-Marshfield), 86th Assembly District
Rep. Jim Steineke (R-Kaukauna), 5th Assembly District
Rep. Rob Summerfield (R-Bloomer), 67th Assembly District
Rep. Rob Swearingen (R-Rhinelander), 34th Assembly District
Rep. Gary Tauchen (R-Bonduel), 6th Assembly District
Rep. Jeremy Thiesfeldt (R-Fond du Lac), 52nd Assembly District
Rep. Travis Tranel (R-Cuba City), 49th Assembly District
Rep. Ron Tusler (R- Harrison), 3rd Assembly District
Rep. Tyler Vorpagel (R- Plymouth), 27th Assembly District
Assembly Speaker Robin Vos (R-Rochester), 63rd Assembly District
Sen. Van Wanggaard (R-Racine), 21st Senate District
Rep. Robert Wittke (R-Racine), 62nd Assembly District
Rep. Shannon Zimmerman (R-River Falls), 30th Assembly District
Diane Hendricks
The Honorable Governor Tommy Thompson
Former State Treasurer Cate Zeuske
Former Assembly Speaker Mike Huebsch
Congressman Tom Tiffany (WI-07)
Sen. Julian Bradley (R-Franklin)
Rep. Scott Krug (R-Nekoosa)
Sen. Rob Stafsholt (R-New Richmond)
Rep. David Steffen (R-Green Bay)
Secretary of StateJustin Schmidtka
Secretary of StateJay SchroederPro-Life WI Victory Fund PAC
Attorney GeneralAdam JarchowSheriffs
Barron County Sheriff Chris Fitzgerald
Burnett County Sheriff Tracy Finch
Dunn County Sheriff Kevin Bygd*
Oneida County Sheriff Grady Hartman*
Polk County Sheriff Brent Waak
Sawyer County Sheriff Doug Mrotek*
St. Croix County Sheriff Scott Knudson
Vilas County Sheriff Sheriff Joseph Fath*
Retired Burnett County Sheriff Ron Wilhelm
Retired St. Croix County Sheriff John Shilts
Retired Washburn County Sheriff Terry Dryden
*Dual Endorsement
Police Chiefs
Ron Ambrozaitis
Joel Claper
Bob Darwin
Alan Gabe
Michael Hauschild
Jason King
Darren Krueger
Tamara Larson
Jaden McCullick
Erin Murphy
Debra Reukauf
Terry Terpstra
Monte Tretsven
Joe Vierkandt
Dave Wilson
U.S. Congress
Rep. Tom Tiffany
Wisconsin State Senate
Sen. Dave Craig*
Sen. Mary Felzkowski
Sen. Rob Stafsholt
Sen. Duey Stroebel
Wisconsin State Assembly
Rep. David Armstrong
Rep. Rob Brooks
Rep. Calvin Callahan
Rep. James Edming
Rep. Joel Kleefisch*
Rep. Dan Knodl
Rep. Scott Krug
Rep. Bob Kulp*
Rep. Gae Magnafici
Rep. Clint Moses
Rep. Dave Murphy
Rep. John Murtha*
Rep. Kevin Petersen
Rep. Romaine Quinn*
Rep. Joe Sanfelippo
Rep. Erik Severson*
Rep. Patrick Snyder
Rep. David Steffen
Rep. Rob Swearingen
Rep. Travis Tranel
Rep. Shannon Zimmerman
*Former Representative or Senator
Attorney GeneralKaren MuellerPro-Life Wisconsin Victory Fund PAC
Attorney GeneralEric ToneyOrganizations
Wisconsin Fraternal Order of Police
Milwaukee Police Association
Wisconsin Right to Life
Sheriffs
Adams County Sheriff Brent York
Bayfield County Sheriff Paul Susienka
Buffalo County Sheriff Michael Schmidtknecht
Calumet County Sheriff Mark Wiegert
Clark County Sheriff Scott Haines
Columbia County Sheriff Roger Brandner
Dodge County Sheriff Dale Schmidt
Dunn County Sheriff Kevin Bygd
Eau Claire County Sheriff Ronald Cramer
Florence County Sheriff Dan Miller
Fond du Lac County Sheriff Ryan Waldschmidt
Grant County Sheriff Nate Dreckman
Green Lake Sheriff Mark Podoll
Iron County Sheriff Paul Samardich
Juneau County Sheriff Brett Oleson
Kenosha County Sheriff David Beth
Kewaunee County Sheriff Matthew Joski
La Crosse County Sheriff Jeff Wolf
Lafayette County Sheriff Reg Gill
Langlade County Sheriff Mark Westen
Manitowoc County Sheriff Dan Hartwig
Marathon County Sheriff Scott Parks
Marinette County Sheriff Jerry Sauve
Marquette County Sheriff Joe Konrath
Monroe County Sheriff Wesley Revels
Oconto County Sheriff Todd Skarban
Oneida County Sheriff Grady Hartman
Ozaukee County Sheriff Jim Johnson
Pepin County Sheriff Joel Wener
Pierce County Sheriff Nancy Hove
Racine County Sheriff Christopher Schmaling
Rusk County Sheriff Jeff Wallace
Sauk County Sheriff Chip Meister
Sawyer County Sheriff Doug Mrotek
Shawano County Sheriff Adam Bieber
Sheboygan County Sheriff Corey Roesler
St. Croix County Sheriff Scott Knudson
Taylor County Sheriff Larry Woebbeking
Walworth County Sheriff Kurt Picknell
Waupaca County Sheriff Tim Wilz
Washington County Sheriff Martin Schulteis
Waushara County Sheriff Walter Zuehlke
Winnebago County Sheriff John Matz
Vernon County Sheriff John Spears
Vilas County Sheriff Joseph Fath
Sheriff Mylan Fink*
Sheriff Gary Pucker*
Sheriff Jim Gilmore*
Police Chiefs
Greg Dieke
Renee Schuster
Sean Marschke (former President: Wisconsin Chiefs of Police Association)
Scout Louden
Thomas Bishop
Thomas Dornbrook
William Wallner
Gary Durkee
Kevin Verdine*
Dale Heeringa*
Dave Lukoski*
Tony Barthuly*
William Lamb*
District Attorneys
Bayfield County DA Kimberly Lawton
Brown County County DA David Lasee
Calumet County DA Nathan Haberman
Clark County DA Melissa Inlow
Chippewa County DA Wade Newall
Dodge County DA District Kurt Klomberg
Douglas County DA Mark Fruehauf
Green County DA Craig Nolan
Iron County DA Matthew Tingstad
Juneau County DA Kenneth Hamm
Lafayette County DA Jenna Gill
Langlade County DA Elizabeth Gebert
Lincoln County DA Galen Bayne-Allison
Manitowoc County DA Jacalyn LaBre
Marinette County DA DeShea Morrow
Monroe County DA Kevin Croninger
Outagamie County DA Melinda Tempelis
Oconto County DA Edward Burke
Ozaukee County DA Attorney Adam Gerol
Polk County DA Jeff Kemp
Richland County DA Jennifer Harper
Shawano County DA Greg Parker
Sheboygan County DA Joel Urmanski
St. Croix DA Karl Anderson
Washington County DA District Mark Benson
Waukesha County DA Susan Opper
Waupaca County DA Veronica Isherwood
Winnebago County DA Christian Gossett
Fond du Lac County DA Tom Storm*
State and Local Officials
Fond du Lac County Executive Allen Buechel
Representative Alex Dallman
Representative Jeremy Thiesfeldt
Representative Michael Schraa
Representative Tyler Vorpagel
* Denotes Retired
TreasurerJohn Leiber
TreasurerOrlando OwensPro-Life Wisconsin Victory Fund PAC
Senate District OfficesCandidateEndorsed By
1stAndre JacqueCongressman Glenn Grothman, 6th Congressional District
Former Congressman Toby Roth, 8th Congressional District
 
Organizations
Pro-Life Wisconsin (sole endorsement)
Wisconsin Family Action (sole endorsement)
Wisconsin Right to Life (sole endorsement)
 County Officials
Manitowoc County Executive Bob Ziegelbauer
Former Brown County Executive Tom Hinz
Brown County Sheriff John Gossage
Calumet County Sheriff Mark Ott
Door County Sheriff Steve Delarwelle
Kewaunee County Sheriff Matt Joski
Outagamie County Sheriff Brad Gehring
Former Brown County Sheriff Mike Donart
Brown County District Attorney David Lasee
Manitowoc County District Attorney Jaclyn Laure
Manitowoc County Supervisor David Dyzak
Manitowoc County Supervisor Jim Falkowski
Manitowoc County Supervisor Mike Williams
Former Manitowoc County Supervisor David Korinek
Outagamie County District Attorney Mindy Tempelis
Brown County Board Chairman Patrick Moynihan
Brown County Supervisor Steve Deslauriers
Brown County Supervisor (and former Gardner Town Chair) Jon Koch
Brown County Clerk Sandy Juno
Brown County Treasurer Paul Zeller
Calumet County Treasurer Mike Schlaak
Former Outagamie County Treasurer and Former State Treasurer Jack Voight
Brown County Register of Deeds Cheryl Berken
Outagamie County Register of Deeds Sarah Van Camp
 Brown County Town Officials
Town of Eaton Chair Jim Osterloh
Town of Glenmore Chair Rick Loppnow
Town of Green Bay Chair Lee Dechamps
Town of Green Bay Supervisor Cary Dequaine (also Luxemburg-Casco School Board Member)
Town of Holland Chair Jerry Wall
Town of Holland Supervisor Mike Geiger
Town of Holland Supervisor Tom Vande Wettering
Town of Humboldt Chair Steve Dart
Town of Humboldt Supervisor Wesley Dorner
Town of Humboldt Supervisor John Zimonick
Town of Lawrence Chair Lanny Tibaldo
Town of Lawrence Supervisor Randy Treml
Town of Lawrence Supervisor Randy Vandenack
Town of Ledgeview Board Chair Phil Danen
Town of Morrison Board Chair Tom Kempen
Town of New Denmark Supervisor Matt Goetsch
Town of Rockland Supervisor Alan Lasee
Town of Scott Chair Mike Van Lanen
Town of Scott Supervisor Charles Bouche
Town of Scott Clerk John Roth
Town of Scott Constable Leland Baenen
Town of Wrightstown Chair William Verbeten
Town of Wrightstown Supervisor Ron Diny
Town of Wrightstown Supervisor Jesse Juedes
 Manitowoc County Town Officials
Cooperstown Town Board Supervisor Bill Enz
Cooperstown Town Board Supervisor Fred Lemens
Cooperstown Town Board Supervisor Pat Van Groll
Cooperstown Town Constable Nancy Weber
Former Cooperstown Town Supervisor John Hager
Franklin Town Board Chair Jerold Korinek
Franklin Town Board Supervisor John Dugan
Gibson Town Board Chair Ed Peterik
Gibson Town Board Supervisor Shae Sortwell
Kossuth Town Board Chair Ralph Schuh
Mishicot Town Board Chair Lee Stefaniak
Mishicot Town Board Supervisor Dean Anhalt
Mishicot Town Board Supervisor Bob Desjarlais
Two Creeks Town Board Chair Lee Engelbrecht
Two Rivers Town Board Chair Bill Wilfert
 Calumet, Door, Kewaunee and Outagamie Town Officials
Town of Buchanan Chairman Mark McAndrews
Town of Buchanan Supervisor Chuck Kavanaugh
Town of Buchanan Supervisor Dennis Reinke
Town of Carlton Chairman Dave Hardtke
Town of Carlton Supervisor Steve Tadisch
Town of Carlton Clerk (and former Kewaunee County Supervisor) Linda Sinkula
Town of Casco Chairman (and Kewaunee County Supervisor) Joseph Lukes
Town of Casco Supervisor Perry Pavlat
Town of Clay Banks Supervisor (and former Door County Supervisor) Patrick Olson
Town of Jacksonport Chair (and Door County Supervisor) Randy Halstead
Town of Luxemburg Chairman David Barrett
Town of Luxemburg Supervisor Leonard Wachal
Town of Luxemburg Clerk Marilyn Barrett
Town of Luxemburg Treasurer Gerald Zellner
Town of Red River Chairman Mike Sampo
Town of Red River Supervisor Chuck Kinnard
Town of Stockbridge Chair Ken Schaefer
Other Municipal and School Board Officials
De Pere Alderman Dan Carpenter
De Pere Alderman Scott Crevier
De Pere Alderman Dean Raasch
Denmark Village President Greg Mleziva
Denmark Village Trustee Paul Hargarten
Denmark Village Trustee Vince Wertel
Forestville Village President (and former Southern Door School Board member) Terry McNulty
Mishicot Village Trustee Don Haack
Mishicot Village Trustee Mel Kliment
Mishicot Village Trustee George Krause
Stockbridge Village Trustee Ty Bodden
Two Rivers City Council Member Mark Bittner
Two Rivers City Council Member John Casavant
Two Rivers City Council Member Darla LeClair
Two Rivers City Council Member Jack Powalisz
Former De Pere Alderman Kevin Bauer
Former Denmark Village Trustee Cathy Duescher
Former Denmark Village Trustee Laurel Towns
Former Mishicot Village Trustee Al Beranek
Former Two Rivers City Council Member Bill Glandt
Former Two Rivers City Council Member Ken Mott
Former Two Rivers City Council Member Brad Yaggie
Former Wrightstown Village Trustee Paul Brewer
Manitowoc School Board Member Liz Williams
Two Rivers School Board President Michael Canty
Former Denmark School Board Member Scot Knutson
Former West De Pere School Board President Richard Roffers
 Republican Party Officials
Calumet County Republican Party Chair Ralph Prescott
Manitowoc County Republican Party Chair Don Zimmer
Former Brown County Republican Party Chair Gail Chimenti
Former Outagamie County Republican Party Chair Barbara Bieber
Outagamie County Republican Party Chair (and County Supervisor) Jim Duncan
 Wisconsin State Senators
State Sen. Dave Craig
Former State Sen. Gary Drzewiecki
Former State Senate President Mike Ellis
Former State Senator Alan Lasee, 1st Senate District
State Sen. Steve Nass
State Sen. Van Wanggaard
State Sen. Duey Strobel
 Wisconsin Assemblypersons
Former State Representative Garey Bies, 1st Assembly District
State Rep. Janel Brandtjen
State Rep. Rick Gundrum
State Rep. Cody Horlacher
State Rep. Adam Jarchow
State Rep. Jesse Kremer
State Rep. Dave Murphy
State Rep. Jeff Mursau
State Rep. Adam Neylon
State Rep. Kevin Peterson
State Rep. Romaine Quinn
State Rep. Ken Skowronski
State Rep. Jeremy Thiesfeldt
State Rep. Paul Tittl
State Representative Ron Tusler, 3rd Assembly District
State Rep. Chuck Wichgers
Former State Rep. Steve Wieckert
Former 3rd Assembly District Candidate Chris Schaefer
Former 3rd Assembly District Candidate Josh Young
 
Former Wisconsin Veterans Affairs Secretary John Scocos
3rdAngel Sanchez
5thRob Hutton
7thRed Arnold
7thPeter Gilbert
9thJeanette Deschene
9thDevin LeMahieu
9thRuth Villareal
11thStephen Nass
11thDylan Kurtz
13thJohn Jagler
13thTodd Menzel
15thMark Trofimchuck
17thHoward Marklein
19thRachael Cabral-GuevaraSen. André Jacque – State Senate District 1
Rep. Shae Sortwell – State Assembly District 2
Rep. Ron Tusler – State Assembly District 3
Rep. Paul Tittl – State Assembly District 25
Rep. Dave Murphy – State Assembly District 56
Rep. Ken Skowronski – State Assembly District 82
Rep. Elijah Behnke – State Assembly District 89
Kathy Boyette – Neenah Alderwoman
Americans for Prosperity
Jerry & Jan Murphy
19thAnthony Phillips
19thAndrew Thomsen
21stVan Wangaard
21stJay Stone
23rdJesse James
23rdSandra Scholz
23rdBrian Westrate
25thRomaine Quinn
27thRobert Relph
29thBrent Jacobson
29thJon Kaiser
29thCory Tomczyk
31stDavid Estenson
31stAmber Provance
33rdChris Kopenga
Assembly District OfficesCandidateEndorsed By
3rdRon Tusler
5thJoy Goeben
5thTim Greenwood
5thKraig Knaack
6thMatthew Albert
6thCraig Arrowood
6thDavid Kohn
6thNathan Michael
6thDean Neubert
6thPeter Schmidt
13thEric Ngutse
26thTerry Katsma
31stEllen Schutt
38thBarbara Dittrich
40thKevin Petersen
45thJeff Klett
52ndJerry O’Connor
55thNate Gustafson
56thDave Murphy
57thAndrew Fox
68thKaren Hurd
68thHillarie Roth
71stRobert Glisczinski
71stScott Soik
85thPatrick Snyder
91stJosh Stanley
94thRyan Huebsch
County: August 9, 2022 primary; November 8, 2022 general election
OfficeCandidateEndorsed By
Calumet County Clerk of CourtsLeAnne Karls running unopposed
Calumet County SheriffBrett Bowe  running unopposed
Outagamie County Clerk of CourtsBarb Bocik  running unopposed
Outagamie County CoronerDoug Bartelt  running unopposed
Outagamie County SheriffClint Kriewaldt  running unopposed
Winnebago County Clerk of CourtsTara Berry  running unopposed
Winnebago County SheriffJohn Matz  running unopposed
School Board: April 5, 2022 results
OfficeCandidateEndorsed By
Algoma School BoardShannon LarsonRebecca Kleefisch
Altoona School Board*JEREMY ZOOKRebecca Kleefisch
Altoona School Board*RICH HAGERRebecca Kleefisch
Antigo Unified School District*ANGELA SCHREIBERRebecca Kleefisch
Langlade County GOP
Antigo Unified School District*DAVE BARDORebecca Kleefisch
Langlade County GOP
Antigo Unified School District*KRISTEN MATTMILLERRebecca Kleefisch
Langlade County GOP
Appleton School BoardAndrea KlitzkeRegular Joe Show
Fox Valley Initiative
Calumet County GOP
Outagamie County GOP
Winnebago County GOP
Appleton School Board*DEB TRUYMANRegular Joe Show
Fox Valley Initiative
Calumet County GOP
Outagamie County GOP
Winnebago County GOP
Appleton School BoardMike SchinkeRegular Joe Show
Fox Valley Initiative
Calumet County GOP
Outagamie County GOP
Winnebago County GOP
Ashwaubenon School DistrictAlexander AlbertsBrown County GOP
Regular Joe Show
Brillion School Board*CASEY WITTMANNEWP Members*
Calumet County GOP
Brillion School Board*CHERYL A. PITTNEWP Members*
Calumet County GOP
Brillion School BoardDarren LattomusNEWP Members*
Calumet County GOP
Cedarburg School Board*ELIZABETH CHARLANDRebecca Kleefisch
Cedarburg School Board*LAURA STROEBELRebecca Kleefisch
Cedarburg School Board*RICK LEACHRebecca Kleefisch
Chilton School DistrictKatrina GernerCalumet County GOP
Chilton School District*ANNA WALDRONCalumet County GOP
Chilton School District*TERRY CRITERCalumet County GOP
DC Everest School Board*SHANNON GRABKORebecca Kleefisch
DC Everest School BoardSteve FrazierRebecca Kleefisch
Delavan-Darien School District*TIFFANY SCHUTTRebecca Kleefisch
Denmark School BoardCraig Janssen, DDSNEWP Members*
Brown County GOP
Regular Joe Show
De Pere Unified School District*BRITTONY CARTWRIGHTBrown County GOP
Regular Joe Show
De Pere Unified School DistrictMelissa NiffeneggerBrown County GOP
Regular Joe Show
East Troy School Board*ADAM WITKIEWICZRebecca Kleefisch
Green Bay School BoardDarin KaneNEWP Members*
Brown County GOP
Regular Joe Show
Green Bay School BoardJason JohnsonRegular Joe Show
Brown County GOP
Regular Joe Show
Greendale School Board*ROB KOBLESKARebecca Kleefisch
Greendale School BoardTony NovinskaRebecca Kleefisch
Hartford Unified School BoardHeather BarrieRebecca Kleefisch
Hilbert School District*HOLLY PLATECalumet County GOP
Hilbert School District*SCOTT BRADLEYCalumet County GOP
Holmen School BoardChad UpdikeRebecca Kleefisch
Holmen School BoardJosh NeumannRebecca Kleefisch
Howard Suamico School District*AL MCGUIREBrown County GOP
Regular Joe Show
Howard Suamico School District*AMY RUBRIGHTBrown County GOP
Regular Joe Show
Kaukauna School Board*MELISSA KUREYRegular Joe Show
Fox Valley Initiative
Calumet County GOP
Outagamie County GOP
Kaukauna School BoardSamanta HofferRegular Joe Show
Fox Valley Initiative
Calumet County GOP
Outagamie County GOP
Kenosha Unified School Board*ERIC MEADOWSRebecca Kleefisch
Kenosha Unified School BoardJon KimRebecca Kleefisch
Kenosha Unified School Board*KRISTINE SCHMALINGRebecca Kleefisch
Kettle Moraine School Board*CARL MILLARDRebecca Kleefisch
Kettle Moraine School Board*KELLY BROWNRebecca Kleefisch
Kiel School Board*JAMIE HENSCHELManitowoc GOP
Calumet County GOP
Kiel School Board*MIKE JOASManitowoc GOP
Calumet County GOP
Kiel School Board*DIANA SITZMAN SCHAEFERManitowoc GOP
Calumet County GOP
Manitowoc School Board*MATTHEW PHIPPSManitowoc GOP
Manitowoc School Board*MATTHEW SPAULDINGManitowoc GOP
Manitowoc School Board*TONY VLASTELICAManitowoc GOP
Menomonee Falls School Board*CHRIS STUELANDRebecca Kleefisch
Menomonee Falls School Board*NANA CHRISTENSENRebecca Kleefisch
Menomonee Falls School Board*SHELLEY HOLZMANRebecca Kleefisch
Milton School DistrictTracy HannahRebecca Kleefisch
Mukwonago School Board*CAROLYN SIMONRebecca Kleefisch
Mukwonago School Board*DALE PORTERRebecca Kleefisch
Muskego-Norway School Board*LAURIE KONTNEYRebecca Kleefisch
Muskego-Norway School BoardMichael JonesRebecca Kleefisch
Neenah School Board*TARA BREZEZINSKIFox Valley Initiative
Winnebago County GOP
Regular Joe Show
New Holstein School District*HEIDI BRILLCalumet County GOP
New Holstein School DistrictLeslie StuckmannCalumet County GOP
New London Area School District*HOLLY SCHWEITZERWaupaca County GOP
Winnebago County GOP
Regular Joe Show
New London Area School District*MANDY WILZWaupaca County GOP
Winnebago County GOP
Regular Joe Show
Oshkosh School BoardKelly DeWittRebecca Kleefisch
Winnebago County GOP
Regular Joe Show
Oshkosh School BoardSara Dougherty NoeRebecca Kleefisch
Winnebago County GOP
Regular Joe Show
Plymouth School Board, Area B*JANELL BOHNSheboygan County GOP
Plymouth School Board, Area BJared GomezSheboygan County GOP
Seymour School Board*STEVE KANERegular Joe Show
Outagamie County GOP
Sheboygan School BoardChris DomagalskiSheboygan County GOP
Sheboygan School Board*MARK MANCLSheboygan County GOP
Shell Lake School BoardChristine FoustRebecca Kleefisch
Shell Lake School BoardJonathan BrownRebecca Kleefisch
Slinger School BoardBill BrewerRebecca Kleefisch
Somerset School BoardGary HansonRebecca Kleefisch
Stockbridge School District*AMANDA CULLENCalumet County GOP
Waukesha School Board*KARRIE KOZLOWSKIRebecca Kleefisch
Waukesha School Board*MARK BOROWSKIRebecca Kleefisch
Waukesha School Board*MARQUELL MOORERRebecca Kleefisch
Wausau School Board*JAMES BOUCHERebecca Kleefisch
Wausau School Board*JOANNA REYESRebecca Kleefisch
Wausau School Board*JON CREISHERRebecca Kleefisch
West Bend School Board*JOHN DONALDSONRebecca Kleefisch
West Bend School Board*MELANIE EHRGOTTRebecca Kleefisch
West DePere School BoardJason DornBrown County GOP
Regular Joe Show
Whitnall School Board*JASON CRAIGRebecca Kleefisch
Whitnall School Board*KAREN MIKOLAINISRebecca Kleefisch
Wilmot Union School BoardJoy CoronaRebecca Kleefisch
Wrightstown School Board*JEFF NELSONNEWP Members*
*boldface indicates won the election
Municipal: April 5, 2022 results
OfficeCandidateEndorsed By
Antigo City Council Ward 6*JOEL WAGNERLanglade County GOP
Appleton City Council District 4Virgil Van AstenRegular Joe Show
Outagamie County GOP
Appleton City Council District 6Greg DanneckerRebecca Kleefisch
Regular Joe Show
Outagamie County GOP
Appleton City Council District 14Joe ProhaskaLibertarian Party
Arcadia MayorJohn KimmelRebecca Kleefisch
Bellevue Village Trustee*JOHN SINKLERRegular Joe Show
Bellevue Village Trustee*DAVE KASTERRegular Joe Show
Berlin City Council*LUKE DRETSKERebecca Kleefisch
De Pere City Council District 2Kelly RuhBrown County GOP
De Pere City Council District 3*DEVIN PEROCKBrown County GOP
Fond du Lac City Council*KEN CASSADAYRebecca Kleefisch
Grand Chute City Supervisor District 2*JEFF INGSRegular Joe Show
Fox Valley Initiative
Outagamie County GOP
Green Bay City Council District 1*JENNIFER GRANTBrown County GOP
Regular Joe Show
Green Bay City Council District 2Andy NicholsonBrown County GOP
Regular Joe Show
Green Bay City Council District 3*WILLIAM MORGANBrown County GOP
Regular Joe Show
Green Bay City Council District 5Robert MaccauxBrown County GOP
Regular Joe Show
Green Bay City Council District 6*STEVEN CAMPBELLBrown County GOP
Regular Joe Show
Green Bay City Council District 7Rob MillerRegular Joe Show
Green Bay City Council District 8*CHRIS WERYRegular Joe Show
Green Bay City Council District 10*MARK STEUERRegular Joe Show
Green Bay City Council District 11*MELINDA ECKBrown County GOP
Regular Joe Show
Green Bay City Council District 12*JESSE BRUNETTERegular Joe Show
Hobart Village Board Trustee*VANYA KOEPKERebecca Kleefisch
Brown County GOP
Hobart Village Board Trustee*TAMMY ZITTLOWBrown County GOP
Menomonee Falls Village Trustee*STEVE TAGGARTRebecca Kleefisch
Milwaukee MayorBob DonovanRebecca Kleefisch
Neenah City Council District 1*KATHIE BOYETTEWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Neenah City Council District 1Brian DefferdingLibertarian Party
Neenah City Council District 3Write in Melissa StaffordWinnebago County GOP
Neenah Mayor*JANE LANGWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Oshkosh Common Council*MATT MUGERAUERWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Oshkosh Common CouncilRobert WilcoxRegular Joe Show
Pewaukee Village TrusteeColin WeeksRebecca Kleefisch
Sheboygan City Council District 2John RanieriSheboygan County GOP
Sheboygan City Council District 4Debra YochisSheboygan County GOP
Sheboygan City Council District 6Mark HermannSheboygan County GOP
Sheboygan City Council District 8Jesse RoethelSheboygan County GOP
Sheboygan City Council District 10*JOSEPH HEIDEMANSheboygan County GOP
Suamico Village Trustee*MICHAEL ROMESBrown County GOP
Wausau City Council District 3Jo Ann EgelkroutRebecca Kleefisch
Weston Village Trustees*JAMIE WEILANDRebecca Kleefisch
Weston Village Trustees*JASPER HARTINGERRebecca Kleefisch
Weston Village Trustees*STEVE CRONINRebecca Kleefisch
Weston Village TrusteesSteve MeinelRebecca Kleefisch
*boldface indicates won election
County: April 5, 2022 results
OfficeCandidateEndorsed By
Brown County Supervisor District 1*RON ANTONNEAUNEWP Forum*
Brown County GOP
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 2*THOMAS J. DEWANERegular Joe Show
Brown County Supervisor District 3*ANDY NICHOLSONBrown County GOP
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 6Steven CampbellBrown County GOP
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 7Leanne CramerNEWP Forum*
Brown County GOP
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 8Kimber RollinBrown County GOP
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 9*PATRICK EVANSRegular Joe Show
Brown County Supervisor District 10*JOHN VANDER LEESTRegular Joe Show
Brown County Supervisor District 11*PATRICK BUCKLEYRegular Joe Show
Brown County Supervisor District 14*BARBARA AVERYBrown County GOP
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 15James MurphyNEWP Forum*
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 17*JOHN VAN DYKENEWP Forum*
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 19Mike LaBouveBrown County GOP
Regular Joe Show
Brown County Supervisor District 20*DEVON COENENRegular Joe Show
Brown County Supervisor District 20Mark BerndtBrown County GOP
Brown County Supervisor District 21*RANDY S. SCHULTZRegular Joe Show
Brown County Supervisor District 22*TOM PETERSNEWP Forum*
Calumet County Board District 3Mike RobinsonRebecca Kleefisch
Calumet County GOP
Calumet County Board District 5*CHAD DORANRebecca Kleefisch
Calumet County GOP
Calumet County Board District 6*SCOTT HANDSCHKECalumet County GOP
Calumet County Board District 8David JonesCalumet County GOP
Calumet County Board District 10Vincent ChristopherCalumet County GOP
Calumet County Board District 11*JOEL CLARKCalumet County GOP
Calumet County Board District 13*SIMEON JOHNSTONCalumet County GOP
Calumet County Board District 14*JOAN HOLZSCHUHRebecca Kleefisch
Calumet County GOP
Calumet County Board District 16*BRUCE LAUGHRINCalumet County GOP
Calumet County Board District 17Doug MarcelleCalumet County GOP
Calumet County Board District 21*TYLER STUCKMANNCalumet County GOP
Dane County Board District 29*DAVE RIPPLibertarian Party
Dodge County Supervisor District 19Beth HuberRebecca Kleefisch
Eau Claire County Board District 29Josh StanleyRebecca Kleefisch
Eau Claire County Board District 6*DANE ZOOKRebecca Kleefisch
Eau Claire County Board District 8*CORY SISKRebecca Kleefisch
Fond du Lac County BoardTimothy BachleitenerRebecca Kleefisch
Green County Board District 25*SHANE GASHETTERebecca Kleefisch
Kenosha County Board District 13Jenn BittnerRebecca Kleefisch
Kenosha County Board District 16*AMANDA NEDWESKIRebecca Kleefisch
Kenosha County Board District 17Brooks LitzRebecca Kleefisch
Kenosha County Board District 19*BRIAN BASHAWRebecca Kleefisch
Kenosha County Board District 20*JOHN POOLERebecca Kleefisch
Kenosha County Board District 23*AARON KAROWRebecca Kleefisch
Kenosha County Executive*SAMANTHA KERKMANRebecca Kleefisch
La Crosse County Board District 17*JACK POGREBARebecca Kleefisch
LaCrosse County Board District 19Hubert HoffmanRebecca Kleefisch
La Crosse County Board District 20Jordan BriskeyRebecca Kleefisch
LaCrosse County Board District 21*ROB ABRAHAMRebecca Kleefisch
LaCrosse County Board District 24*KEVIN HOYERRebecca Kleefisch
LaCrosse County Board District 25*DENNIS JACOBSENRebecca Kleefisch
LaCrosse County Board District 28Guy ValiquetteRebecca Kleefisch
La Crosse County Board District 29*KEN SCHLIMGENRebecca Kleefisch
Langlade County Board District 1*BOB BENISHEKLanglade County GOP
Langlade County Board District 2*RONN KRUEGERLanglade County GOP
Langlade County Board District 3Write in Ron ZalewskiLanglade County GOP
Langlade County Board District 4*TODD MAYRLanglade County GOP
Langlade County Board District 5*CAROL BARDOLanglade County GOP
Langlade County Board District 6*JOEL WAGNERLanglade County GOP
Langlade County Board District 7*DAN PERSENLanglade County GOP
Langlade County Board District 8*RHEINHARDT BALCERZAKLanglade County GOP
Langlade County Board District 9*GEORGE SHINNERSLanglade County GOP
Langlade County Board District 10*CHRIS “GUMBY” NICHOLSONLanglade County GOP
Langlade County Board District 13*BRUCE MCDOUGALLanglade County GOP
Langlade County Board District 14*RICK BINALanglade County GOP
Langlade County Board District 15*WARREN WAGNERLanglade County GOP
Langlade County Board District 16*ROGER BUCKLanglade County GOP
Langlade County Board District 17*BEN PIERCELanglade County GOP
Langlade County Board District 18Walter ZibellLanglade County GOP
Langlade County Board District 19*JOHN MEDOLanglade County GOP
Langlade County Board District 20Write in Jeff AulikLanglade County GOP
Langlade County Board District 21*RICH WIEGERTLanglade County GOP
Lincoln County Board District 17*GEORGE BRIXIUSRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 11*RANDY DEBROUXRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 16*TONY SHERFINSKIRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 17*JENNIFER AARRESTADRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 21Dave DaileyRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 23*DAVE BAKERRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 25*TIM SONDELSKIRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 33*RON COVELLIRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 38*BOBBY NIEMEYERRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 5Cody NikolaiRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 6*STACEY MORACHERebecca Kleefisch
Marathon County Board District 7*BECKY BUCHRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 8*KIM UNGERERRebecca Kleefisch
Marathon County Board District 9Johnny FortenberryRebecca Kleefisch
Outagamie County Board District 14Austin NiemiFox Valley Initiative
Outagamie County Board District 14*TIM HERMESFox Valley Initiative
Regular Joe Show
Outagamie County GOP
Outagamie County Board District 18Mike ThomasRegular Joe Show
Outagamie County GOP
Outagamie County Board District 19*CHAD COOKERegular Joe Show
Outagamie County GOP
Outagamie County Board District 20Harry DormanRegular Joe Show
Outagamie County GOP
Outagamie County Board District 22Sheri S. HartzhaimRegular Joe Show
Outagamie County GOP
Price County Board District 10*LORELEI WAKEFIELDRebecca Kleefisch
Price County Board District 2*GINNY STROBLRebecca Kleefisch
Racine County Supervisor*TAYLOR WISHAURebecca Kleefisch
Sawyer County Board District 12 (Write-In)*JOHN RIGHEIMERRebecca Kleefisch
Sheboygan County Board District 12*SUZANNE SPELTZSheboygan County GOP
Sheboygan County Board District 13*JAMES COULSONSheboygan County GOP
Sheboygan County Board District 16Kevin SandeSheboygan County GOP
Sheboygan County Board District 18James EvraetsSheboygan County GOP
Sheboygan County Board District 19*JACOB IMMELRebecca Kleefisch
Sheboygan County GOP
Sheboygan County Board District 23Dan JonesSheboygan County GOP
Sheboygan County Board District 25Dave ReichleSheboygan County GOP
St. Croix County Board District 1*LISA LINDRebecca Kleefisch
St. Croix County Board District 13*RYAN SHERLEYRebecca Kleefisch
St. Croix County Board District 16*MIKE BARCALOWRebecca Kleefisch
St. Croix County Board District 17Sean LybertRebecca Kleefisch
Vilas County Supervisor District 6Mike CadyRebecca Kleefisch
Walworth County Board District 7*JOANNE LAUFENBRGRebecca Kleefisch
Walworth County Board District 8*DENNIS KARBOWSKIRebecca Kleefisch
Washington County Board of Supervisors District 16*JODI SCHULTEISRebecca Kleefisch
Waukesha County Board District 17*BRIAN MEIERRebecca Kleefisch
Winnebago County Board District 1*RACHAEL DOWLINGWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 5*KAY HORANWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 6*BRIAN DEFFERDINGLibertarian Party
Winnebago County Board District 7*BETSY ELLENBERGERWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 9*DONALD NUSSBAUMWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 10*BRYAN STAFFORDWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 11*DAVID ALBRECHTWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 12*MARIBETH GABERTRegular Joe Show
Winnebago County Board District 15*EDWARD “MIKE” ROBINSONWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 18Garth SeilerWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 19Ed DemlerWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 20Eric VlachWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 21*JOHN HINZWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 24Lorenz ScherzerWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 25Write in Lydia LyonsWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 26*CONLEY HANSONRegular Joe Show
Winnebago County Board District 28*NATE GUSTAFSONWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 31*RALPH HARRISONWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 32*SHANAH ZASTERAWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 34*JEFFREY BEEMWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 35Heidi Henkel-HankeWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago County Board District 36*HOWIE MILLERWinnebago County GOP
Regular Joe Show
Courts: April 5, 2022 results
OfficeCandidateEndorsed By
2nd District Court of Appeals*MARIA LAZARRebecca Kleefisch
Calumet County GOP
Winnebago County GOP
Regular Joe Show
Winnebago Circuit Court District 4 Branch 4*MIKE GIBBSRebecca Kleefisch
Winnebago County GOP
Regular Joe Show
*boldface indicates won the election